ARN 2018-01274 – Ingen rätt till ersättning för inkassokostnader när operatören skickat fakturor till fel adress
Beslut: Konsumenten fick inte rättEn konsument beställde bredband i mars 2017. I maj upptäckte han att fakturorna inte nått honom då han fick ett inkassokrav. Det visade sig att operatören skickat fakturorna till en annan adress än konsumentens folkbokföringsadress. Konsumenten menade att fakturorna borde ha gått i retur till operatören varför denna borde ha uppmärksammats på att de inte nått honom. Konsumenten ville inte betala inkassokostnader eller räntor eftersom fakturorna skickats till fel adress.
Operatören motsatte sig kravet och menade att fakturorna skickats till den adress som angavs på konsumentens bekräftelse.
ARN inledde med att konstatera att den adress som inkassobolaget använt är den korrekta adressen och att fakturorna således skickats ”fel”. Av utredningen framgick dock att konsumenten själv vid beställningen av bredbandet hade angett den felaktiga adressen och detta ansåg nämnden inte att operatören kunde lastas för. Eftersom konsumenten inte hade visat att han begärt att operatören skulle ändra adressen till folkbokföringsadressen avslogs konsumentens krav.